Praca lekarza od zawsze związana jest z odpowiedzialnością za zdrowie i życie drugiego człowieka (https://www.oc-lekarza.pl/obowiazkowe-ubezpieczenie-od-odpowiedzialnosci-cywilnej-dla-lekarzy-kluczowe-aspekty-i-korzysci/). Równocześnie jest to także praca, w którą wpisane jest ogromne obciążenie fizyczne i psychiczne. Nawet najbardziej doświadczonym medykom zdarza się przez to popełnić błąd, którego skutki będą dla pacjenta bardzo poważne. Zgodnie z polskim prawem, lekarze są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia OC. Jaki jest zakres takiego ubezpieczenia? Od czego zależy wysokość składki?
Ubezpieczenie OC dla lekarzy – co obejmuje?
Obowiązkowe ubezpieczenie dla lekarzy obejmuje swoim zakresem roszczenia wynikające ze szkód powstałych na skutek popełnionych błędów medycznych. Należą do nich przede wszystkim postawienie błędnej diagnozy czy zaordynowanie niewłaściwych metod leczenia, przez które stan zdrowia uległ pogorszeniu lub doszło do śmierci pacjenta.
Ubezpieczenie OC dla lekarzy sprawia, że lekarz nie musi pokrywać kosztów zadośćuczynienia lub odszkodowania z własnej kieszeni. To szczególnie ważne w sytuacjach, gdyż roszczenia nierzadko przyjmują wysokie kwoty. Częściowe lub całkowite poniesienie kosztów przez ubezpieczyciela stanowi ważny element ochrony finansowej dla medyków.
Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia OC?
Składka OC w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia dla lekarzy zależy od różnych czynników, takich jak liczba szkód, zakres praktyki lekarskiej i staż pracy. Jej wysokość jest jednak przede wszystkim powiązana z wykonywaną specjalizacją. Wyróżnia się tutaj trzy grupy ryzyka:
- najwyższy stopień ryzyka odpowiedzialności zawodowej – wiąże się ze specjalizacjami zabiegowymi (chirurgią, ortopedią, okulistyką, położnictwem i ginekologią, medycyną estetyczną), a także odnoszącymi się do pracy z pacjentami w stanach bardzo ciężkich (anestezjologią i intensywną terapią, medycyną ratunkową, neonatologią),
- średni stopień ryzyka odpowiedzialności zawodowej – ubezpieczyciele zaliczają do niego medycynę sportową, pediatrię oraz specjalizacje dentystyczne (protetykę stomatologiczną, stomatologię dziecięcą, ortodoncję, endodoncję, periodontologię),
- najniższy stopień ryzyka zawodowego – w tej kategorii znajdują się pozostałe specjalizacje, które nie są związane z zabiegami inwazyjnymi (onkologia, dermatologia, medycyna rodzinna i internistyczna).
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia OC dla lekarzy?
Żeby wybrać najbardziej dopasowane do swoich potrzeb ubezpieczenie, warto jest zwrócić uwagę na kilka aspektów. Należą do nich:
- suma gwarancyjna w ubezpieczeniu – to maksymalna kwota, którą ubezpieczyciel może wypłacić poszkodowanemu pacjentowi. Suma gwarancyjna określa zarówno wypłatę na jedno zdarzenie, jak i na wszystkie zdarzenia,
- pokrycie kosztów ochrony prawnej- czasem ubezpieczyciel dodaje do oferty pokrycie kosztów prowadzenia spraw sądowych, które są związane z roszczeniami dotyczącymi działań niezgodnych z zasadami sztuki lekarskiej,
- warunki odmowy wypłaty – dobrze jest mieć świadomość, kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia i obciążyć kosztami lekarza. Najczęściej wymienianymi sytuacjami wyłączającymi są sytuacje, gdy lekarz prowadzi swoją działalność leczniczą pomimo czynnego zakazu wykonywania zawodu lub popełnia błąd, będąc w stanie nietrzeźwości.
Z każdym rokiem wzrasta liczba toczących się przed sądem spraw związanych z błędami w sztuce medycznej. Dobrze jest zatem odpowiednio się zabezpieczyć, wybierając dla siebie korzystne ubezpieczenie OC dla lekarzy. To ochrona, która pomoże w uniknięciu poważnych strat finansowych w razie ewentualnych błędów.