Bycie lekarzem to bardzo wiele wyzwań. Niejednokrotnie podczas skomplikowanych operacji można popełnić błąd. Ten może z kolei kosztować pacjenta zdrowie a nawet życie. Otwiera to drogę do pozwów cywilnych i odszkodowań. Czasami mogą one obejmować dożywotnią rentę. Co w takiej sytuacji może zrobić medyk? Czy jest jakiś sposób by nie musiał ryzykować swojej kariery i majątku, podejmując się trudnych zabiegów? W tym celu istnieje ubezpieczenie lekarskie od odpowiedzialności cywilnej. Sprawdźmy jak działa i czy jest obowiązkowe.

Czym jest ubezpieczenie lekarskie w formie OC?

Z czym kojarzą nam się polisy OC? Przede wszystkim z kierowcami samochodów. Muszą oni je mieć, by w razie spowodowania szkód nie odpowiadać za nie własnym majątkiem. Jednak OC nie musi ograniczać się tylko do tego. Istnieją ubezpieczenia na mieszkanie, które pokryją szkody spowodowane np. zalaniem sąsiada z niższego piętra. Istnieją również ubezpieczenia dla osób wykonujących różne profesje, gdzie mały błąd może spowodować duże szkody. Ubezpieczenie lekarskie jest tego doskonałym przykładem. Jeżeli Kowalski przyjdzie do szpitala, w którym będzie operował go doktor Nowak, który w trakcie zabiegu popełni tzw. błąd medyczny, Kowalski może opuścić szpital w gorszym stanie niż do niego trafił. Otwiera to drogę do uzyskania odszkodowania od doktora Nowaka, które może nawet przyjąć formę dożywotniej renty. Nowak byłby zrujnowany i z pewnością nie podjąłby się w ogóle żadnego zabiegu, który nie dawałby mu stuprocentowych szans na powodzenie. Społeczeństwo mogłoby więc zapomnieć chociażby o usuwaniu zmian nowotworowych, które zazwyczaj związane są ze skomplikowanymi zabiegami operacyjnymi. OC dla lekarzy jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ w razie błędu medycznego wspomniany pacjent Kowalski otrzyma odszkodowanie w pełnej wysokości, natomiast dr. Nowak nie będzie musiał wypłacać go z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie lekarskie – czy jest obowiązkowe?

Przejdźmy teraz do kolejnej kwestii: Czy OC lekarskie jest obowiązkowe? Otóż w Polsce jak i w większości krajów owszem tak. Wynika to z chęci zabezpieczenia przez państwo interesów zarówno pacjentów jak i samych lekarzy. Nie da się bowiem ukryć, że jesteśmy tylko ludźmi i nawet najlepszym w swoim fachu mogą się zdarzyć pomyłki. W przypadku medyków ich konsekwencje mogą być bardzo poważne, dlatego państwo objęło ich obowiązkowym ubezpieczeniem. Nie oznacza to jednak, że ubezpieczenie lekarskie każdy musi wykupić na siebie indywidualnie. Jeżeli nasz doktor Nowak pracuje w publicznym szpitalu, najprawdopodobniej ochronę zapewnia mu zbiorcza polisa dla całej placówki. Inaczej może to wyglądać w placówkach prywatnych. Wtedy jest dowolność: właściciel może wykupić OC zbiorcze dla wszystkich, albo wyraźnie poinformować pracowników że to na nich spada obowiązek ubezpieczenia się indywidualnie. Na końcu zostają lekarze prowadzące prywatne gabinety – w ich przypadku obowiązek ubezpieczenia się istnieje zawsze i bez wyjątku.

Dzięki ubezpieczeniom OC dla lekarzy mogą oni podejmować się trudnych zabiegów bez nadmiernego ryzyka. Błąd medyczny może przydarzyć się bowiem każdemu medykowi. Zwłaszcza gdy podejmuje się on bardzo skomplikowanych operacji, a tych przecież szpitale przeprowadzają dziś coraz więcej. Dlatego też wprowadzono coś takiego jak ubezpieczenie lekarskie. Jest ono w Polsce – jak i w znakomitej większości krajów na świecie – obowiązkowe. Nie oznacza to jednak, że każdy medyk musi sam wykupić na siebie polisę. Często korzysta z tej, która przysługuje wszystkim pracownikom danej placówki medycznej, np. szpitala, przychodni czy poradni.


Ubezpieczenie OC dla lekarzy

Z każdym rokiem wzrasta liczba toczących się przed sądem spraw związanych z błędami w sztuce medycznej. Dobrze jest zatem odpowiednio się zabezpieczyć, wybierając dla siebie korzystne ubezpieczenie OC dla lekarzy. To ochrona, która pomoże w uniknięciu poważnych strat finansowych w razie ewentualnych błędów